Näin katsot olympialaiset netistä

Etelä-Koreassa järjestettävät talviolympialaiset 2018 starttaavat tulevana perjantaina eli 9. helmikuuta Pyeongchangissa. Etelä-Korean ensimmäistä kertaa isännöimät olympialaiset 2018 sisältää 15 eri lajia ja jopa 102 kultamitalia on jaossa. Seuraavat olympialaiset 2020 ovat Japanissa ja kyseessä on järjestyksessään XXXII kesäolympialaiset. Voit lisäksi tutustua muihin tämän urheilun supervuoden tapahtumiin täältä. Tällä kertaa tutustumme tarkemmin Talviolympialaiset 2018 aikatauluun, ohjelmaan sekä näin katsot olympialaiset netistä.

olympiarenkaat

Aikataulu lajeittain Pyeongchangin talviolympialaiset 2018

  • Alppihiihto: 11.-24. helmikuuta
  • Ampumahiihto: 10.-23. helmikuuta
  • Curling: 8.-25. helmikuuta
  • Freestylehiihto: 9.-23. helmikuuta
  • Jääkiekko: 10.-25. helmikuuta
  • Kaukaloluistelu: 10.-22. helmikuuta
  • Lumilautailu: 10.-24. helmikuuta
  • Ohjaskelkkailu: 10.-15. helmikuuta
  • Pikaluistelu: 10.-24. helmikuuta
  • Rattikelkkailu: 18.-25. helmikuuta
  • Skeleton: 15.-17. helmikuuta
  • Taitoluistelu: 9.-23. helmikuuta
  • Maastohiihto: 10.-25. helmikuuta
  • Mäkihyppy: 8.-19. helmikuuta
  • Yhdistetty: 14.-22. helmikuuta

Olympialaisten ohjelma

Ensimmäistä kertaa ikinä Suomessa Ylellä ei ole täysivaltaista oikeusta olympialaisten televisiointiin, vaan se kuuluu Discoverylle. Yle kuitenkin näyttää sopimuksen mukaan joitakin lähetyksiä, mutta esimerkiksi kaikki miesten jääkiekko lähetykset tulevat TV5:lla ja kaikki Suomen jääkiekkomaajoukkueen pelit suorina lähetyksinä.

Yle lähettää olympialaisia Yle TV2-, Yle TV1-, Yle Puhe- ja Yle Vega -kanavillaan ja Yle Areenassa. Yle Puheelta on mahdollista kuunnella muun muassa Leijonien pelin suorana. Discovery tarjoaa Talviolympialaiset 2018 sekä TV5 kanvan että Eurosportin välityksellä. Eurosport Player välittää kaikki olympia lähetykset suorana. Alla luetellut kaikki alkamisajat ovat Suomen aikaa.

Torstai 8. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02:05 Sekakilpailu – 1. kierros, FIN: Oona Kauste ja Tomi Rantamäki
  • Klo 13:05 Sekakilpailu – 2. kierros

Mäkihyppy:

  • Klo 14:30/21:30 Miehet: Normaalimäki – karsinta, FIN: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen ja Jarkko Määttä.

Perjantai 9. helmikuuta

Avajaisseremonia: Klo 13.00 – 14.50

Curling:

  • Klo 01:35 Sekakilpailu – 3. kierros, FIN: Oona Kauste ja Tomi Rantamäki
  • Klo 07:35 Sekakilpailu – 4. kierros

Taitoluistelu:

  • Klo 03:00 Joukkuekilpailu: Lyhyt-ohjelma

Freestyle:

  • Klo 03:00 Naiset – karsinta, FIN: Anni Kärävä (slope style)
  • Klo 04:45 / 11:45 Miehet – karsinta, FIN: Joona Kangas (slope style), Jimi Salonen ja Jussi Penttala (kumpareet)

Lauantai 10. helmikuuta

Lumilautailu:

  • Klo 03.00 Miehet: Slopestyle – karsinta, FIN: Kalle Järvilehto, Peetu Piiroinen, Rene Rinnekangas ja Roope Tonteri.

Maastohiihto:

  • Klo 09:15 / 16:15 Naiset: Yhdistelmähiihto – 7,5km Perinteinen + 7,5km, Vapaa; FIN: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmakoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen.

Jääkiekko:

  • Klo 09.40 Naiset: Japani – Ruotsi
  • Klo 14.10 Naiset: Sveitsi – Etelä-Korea

Ampumahiihto:

  • Klo 13.15 Naiset: Pikamatka – 7,5km, FIN: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivainen.

Mäkihyppy:

  • Klo 14.35 Miehet: Normaalimäki, FIN: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen ja Jarkko Määttä.

Curling:

  • Klo 02.05 Sekakilpailu: 5. kierros, FIN: Oona Kauste ja Tomi Rantamäki
  • Klo 13.05 Sekakilpailu: 6. kierros

Kaukaloluistelu:

  • Klo 12:00 Miehet: 1500m – finaali
  • Klo 12:00 Naiset: 1500m & 3000m – karsinnat

Ohjaskelkkailu:

  • Klo 12:10 Miehet – alkuerät

Pikaluistelu:

  • Klo 13:00 Naiset: 3000m – finaali

Sunnuntai 11. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02:05 Sekakilpailu: 7. kierros, FIN: Oona Kauste ja Tomi Rantamäki
  • Klo 13:05 Sekakilpailu: Tie-Breaker

Alppihiihto:

  • Klo 04:00 Miehet: Syöksylasku, FIN: Andreas Romar

Maastohiihto:

  • Klo 09:15 / 15:15 Miehet: Yhdistelmähiihto – 15km Perinteinen + 15km Vapaa, FIN: Risto-Matti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.

Pikaluistelu:

  • Klo 09:00 Miehet: 5000m – finaali

Ampumahiihto:

  • Klo 13:15 Miehet: Pikamatka – 10km, FIN: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä

Lumilautailu:

  • Klo 03:00 / 10:00 Miehet: Slopestyle – finaali. FIN: Kalle Järvilehto, Peetu Piiroinen, Rene Rinnekangas ja Roope Tonteri.
  • Klo 06:30 Naiset: Slopestyle – karsinnat, FIN: Enni Rukajärvi.

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Joukkuekilpailu

Jääkiekko:

  • Klo 09.40 Naiset: Suomi – USA
  • Klo 14.10 Naiset: Kanada – Venäjä

Freestyle:

  • Klo 12:30 Naiset: Kumparelasku – alkuerät
  • Klo 14:00 Naiset: Kumparelasku – finaali

Ohjaskelkkailu:

  • Klo 12:50 Naiset: Yksilökilpailu

Maanantai 12. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02:05 Sekakilpailu: Välierä 1, FIN: Oona Kauste ja Tomi Rantamäki
  • Klo 14:05 Sekakilpailu: Välierä 2

Alppihiihto:

  • Klo 03:15 Naiset: Suurpujottelu – 1. kierros
  • Klo 06:45 Naiset: Suurpujottelu – 2. kierros

Ampumahiihto:

  • Klo 12.10 Naiset: Takaa-ajo – 10km, FIN: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivainen.
  • Klo 14.00 Miehet: Takaa-ajo – 12,5km, FIN: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä

Ohjaskelkkailu:

  • Klo 12.50 Naiset: Yksilökilpailu

Mäkihyppy:

  • Klo 14.50 Naiset: Normaalimäki, FIN: Julia Kykkänen

Lumilautailu:

  • Klo 03.00 Naiset: Slopestyle – finaali, FIN: Enni Rukajärvi.
  • Klo 06.30 Naiset: Halfpipe – karsinnat

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Joukkuekilpailu

Jääkiekko:

  • Klo 09.40 Naiset: Sveitsi – Japani
  • Klo 14.10 Naiset: Ruotsi – Etelä-Korea

Freestyle:

  • Klo 12.30 Miehet: Kumparelasku – alkuerät, FIN: Jimi Salonen ja Jussi Penttala.
  • Klo 14.00 Miehet: Kumparelasku – finaali

Pikaluistelu:

  • Klo 14.30 Naiset: 1500m – finaali

Tiistai 13. helmikuuta

Alppihiihto:

  • Klo 04:30 Miehet: Alppiyhdistetty – 1. kierros, FIN: Andreas Romar
  • Klo 08:00 Miehet: Alppiyhdistetty – 1. kierros

Maastohiihto:

  • Klo 10.30 Naiset: Sprintti – Perinteinen – karsinta, FIN: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmakoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen
  • Klo 10.30 Miehet: Sprintti – Perinteinen – karsinta, FIN: Risto-Matti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.
  • Klo 13.00 Naiset: Sprintti – Perinteinen – finaali
  • Klo 13.00 Miehet: Sprintti – Perinteinen – finaali

Ohjaskelkkailu:

  • Klo 12.30 Naiset: Yksilökilpailu

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Naiset: 3000m – finaali

Curling:

  • Klo 02.05 Sekakilpailu: Pronssiottelu
  • Klo 13.05 Sekakilpailu – finaali

Lumilautailu:

  • Klo 03.00 Naiset: Halfipipe – finaali
  • Klo 06.00 Miehet: Halfipipe – karsinta, FIN: Janne Korpi, Markus Malin ja Peetu Piiroinen.

Jääkiekko:

  • Klo 09.40 Naiset: Kanada – Suomi
  • Klo 14.10 Naiset: USA – Venäjä

Kaukaloluistelu:

  • Klo 12.00 Miehet: 1000m – karsinta
  • Klo 12.00 Miehet: 5000m viesti – karsinta
  • Klo (ei tietoa) Naiset: 500m – finaali

Keskiviikko 14. helmikuuta

Alppihiihto:

  • Klo 03.15 Naiset: Pujottelu – 1. kierros
  • Klo 06.45 Naiset: Pujottelu – 2. kierros

Yhdistetty:

  • Klo 08.00 Miehet: Normaalimäki – mäkiosuus, FIN: Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.
  • Klo 10.45 Miehet: Normaalimäki – hiihto-osuus, 10km

Pikaluistelu:

  • Klo 12.00 Naiset 1000m – finaali

Ampumahiihto:

  • Klo 13.05 Naiset: Normaalikilpailu – 15km, FIN: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivainen.

Curling:

  • Klo 02.05 Miehet – 1. kierros
  • Klo 07.05 Naiset – 1. kierros
  • Klo 13.05 Miehet – 2. kierros

Lumilautailu:

  • Klo 03.30 Miehet: Halfpipe – finaali, FIN: Janne Korpi, Markus Malin ja Peetu Piiroinen.

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Naiset: Ruotsi – Sveitsi
  • Klo 09.40 Naiset: Etelä-Korea – Japani
  • Klo 14.10 Miehet: Slovakia – Venäjä
  • Klo 14.10 Miehet: USA – Slovenia

Ohjaskelkkailu:

  • Klo 13.20 Parikisa

Torstai 15. helmikuuta

Taitoluistelu:

  • Klo 03.30 Parikilpailu: Vapaa ohjelma

Alppihiihto:

  • Klo 04.00 Miehet: Super-G, FIN: Andreas Romar

Lumilautailu:

  • Klo 04.00 Miehet: Cross – alkuerät, FIN: Anton Lindfors
  • Klo 06.30 Miehet: Cross – finaali

Maastohiihto:

  • Klo 08.30 Naiset: 10km väliaikalähtö – V, FIN: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmakoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen

Ampumahiihto:

  • Klo 13.00 Miehet: Normaalimatka 20km, FIN: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Miehet: 10 000m – finaali

Ohjaskelkkailu:

  • Klo 14.30 Joukkuekilpailu

Skeleton:

  • Klo 03.00 Miehet – alkuerät

Curling:

  • Klo 02.05 Naiset – 2.kierros
  • Klo 07:05 Miehet – 3. kierros
  • Klo 13.05 Naiset – 3. kierros

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Naiset: USA – Kanada
  • Klo 05.10 Miehet: Suomi – Saksa
  • Klo 09.40 Naiset: Venäjä – Suomi
  • Klo 09.40 Miehet: Norja – Ruotsi
  • Klo 14.10 Miehet: Tshekki – Etelä-Korea
  • Klo 14.10 Miehet: Sveitsi – Kanada

Freestyle:

  • Klo 13.00 Naiset: Hypyt – karsinta

Perjantai 16. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Miehet – 4. kierros
  • Klo 07:05 Naiset – 4. kierros
  • Klo 13.05 Miehet – 5. kierros

Lumilautailu:

  • Klo 03.00 Naiset: Cross – alkuerät
  • Klo 05.15. Naiset Cross – finaali

Maastohiihto:

  • Klo 08.00 Miehet: 15km väliaikalähtö – Vapaa, FIN: Risto-Matti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.

Freestyle:

  • Klo 13.00 Naiset: Hypyt – finaali

Mäkihyppy:

  • Klo 14.30 Miehet: Suurmäki – karsinta, FIN: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen ja Jarkko Määttä.

Skeleton:

  • Klo 02.30 Miehet – finaali
  • Klo 13.20 Naiset – alkuerät

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Miehet: Lyhyt ohjelma

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Miehet: USA – Slovakia
  • Klo 09.40 Miehet: Venäjä – Slovenia
  • Klo 14.10 Miehet: Suomi – Norja
  • Klo 14.10 Miehet: Ruotsi – Saksa

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Naiset: 5000m – finaali

Lauantai 17. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Naiset: 5. kierros
  • Klo 07:05 Miehet: 6. kierros
  • Klo 13.05 Naiset: 6. kierros

Alppihiihto:

  • Klo 04.00 Naiset: Super G

Maastohiihto:

  • Klo 11.30 Naiset: viesti – 4 x 5km, FIN: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmakoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen

Kaukaloluistelu:

  • Klo 12.00 Naiset: 1500m – finaali
  • Klo 12.00 Miehet: 1000m – finaali

Ampumahiihto:

  • Klo 13.15 Naiset: Yhteislähtö – 12,5km, FIN: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivainen.

Mäkihyppy:

  • Klo 14.30 Miehet: Suurmäki, FIN: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen ja Jarkko Määttä.

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Miehet: Vapaa-ohjelma

Freestyle:

  • Klo 03.00 Naiset: Slopestyle – alkuerät, FIN: Anni Kärävä
  • Klo 06.00 Naiset: Slopestyle – finaali
  • Klo 13.00 Miehet: Hypyt – alkuerät

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Naiset: Puolivälierä 1
  • Klo 05.10 Miehet: Kanada – Tshekki
  • Klo 09.40 Naiset: Puolivälierä 2
  • Klo 09.40 Miehet: Etelä-Korea – Sveitsi
  • Klo 14.10 Miehet: Venäjä – USA
  • Klo 14.10 Miehet: Slovenia – Slovakia

Skeleton:

  • Klo 13.20 Naiset – finaali

Sunnuntai 18. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Miehet – 7. kierros
  • Klo 07:05 Naiset – 7. kierros
  • Klo 13.05 Miehet – 8. kierros

Alppihiihto:

  • Klo 03.15 Miehet: Suurpujottelu – 1. kierros, FIN: Andreas Romar
  • Klo 06.45 Miehet: Suurpujottelu – 2. kierros

Maastohiihto:

  • Klo 08.15 Miehet: Viesti – 4x10km, FIN: Risto-Matti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Naiset 500m – finaali

Ampumahiihto:

  • Klo 13.15 Miehet: Yhteislähtö – 15km, FIN: Tuomas Grönman, Olli Hiidensalo ja Tero Seppälä

Freestyle:

  • Klo 03.00 Miehet: Slopestyle – alkuerät, FIN: Joona Kangas
  • Klo 06.15 Miehet: Slopestyle – finaali
  • Klo 13.00 Miehet: Hypyt – finaali

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Naiset: Puolivälierä 3
  • Klo 05.10 Miehet: Saksa – Norja
  • Klo 09.40 Miehet: Tshekki – Sveitsi
  • Klo 09.40 Naiset: Puolivälierä 4
  • Klo 14.10 Miehet: Kanada – Etelä-Korea
  • Klo 14.10 Miehet: Ruotsi – Suomi

Rattikelkkailu:

  • Klo 13.05 Miehet: Parikilpailu

Maanantai 19. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Naiset – 8. kierros
  • Klo 07:05 Miehet – 9. kierros
  • Klo 13.05 Naiset – 9. kierros

Lumilautailu:

  • Klo 02.30 Naiset: Big Air – karsinta, FIN: Enni Rukajärvi

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Miehet 500m – finaali, FIN: Pekka Koskela ja Mika Poutala

Mäkihyppy:

  • Klo 14.30 Miehet: Joukkuemäki, FIN: Antti Aalto, Janne Ahonen, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen ja Jarkko Määttä.

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Jäätanssi lyhyt-ohjelma

Freestyle:

  • Klo 03.00 Halfpipe – karsinta,

Jääkiekko:

  • Klo 06.10 Naiset – Semifinaali 1
  • Klo 14.10 Naiset – Semifinaali 2

Rattikelkkailu:

  • Klo 13.15 Miehet: Parikilpailu

Tiistai 20. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Miehet – 10. kierros
  • Klo 07:05 Naiset – 10. kierros
  • Klo 13.05 Miehet – 11. kierros

Freestyle:

  • Klo 03.30 Naiset: Halfpipe – finaali
  • Klo 06.00 Miehet: Halfpipe – karsinnat

Yhdistetty:

  • Klo 12.00 Miehet: Suurmäki – mäkiosuus, FIN: Illka Eerola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.
  • Klo 14.45 Miehet: Suurmäki – hiihto-osuus, 10km, FIN: Illka Eerola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.

Ampumahiihto:

  • Klo 13.15 Sekaviesti – naiset 2 x 6km + miehet 2 x 7,5km, FIN: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivainen.

Kelkkailu:

  • Klo 13.50 Naiset: Bobsleigh-erät

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Jäätanssi: Vapaa-ohjelma

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Naiset – karsinta
  • Klo 05.10 Miehet – karsinta
  • Klo 09.40 Miehet – karsinta
  • Klo 09.40 Naiset – karsinta
  • Klo 14.10 Miehet – karsinta
  • Klo 14.10 Miehet – karsinta

Kaukaloluistelu:

  • Klo 12.00 Naiset: 1000m – karsinta
  • Klo 12.00 Miehet: 500m – karsinta
  • Klo 12.00 Miehet: 3000m viesti – finaali

Keskiviikko 21. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Naiset – 11. kierros
  • Klo 07:05 Miehet – 12. kierros
  • Klo 13.05 Naiset – 12. kierros

Alppihiihto:

  • Klo 04.00 Naiset: Syöksylasku

Freestyle:

  • Klo 04.30 Miehet: Ski Cross – karsinta
  • Klo 06.15 Miehet: Ski Cross – finaali

Maastohiihto:

  • Klo 10.00 Naiset: parisprintti – Vapaa, FIN: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmakoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen
  • Klo 12.00 Miehet: parisprintti – Vapaa, FIN: Risto-Matti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.

Rattikelkkailu:

  • Klo 13.40 Naiset – finaali

Lumilautailu:

  • Klo 02.30 Miehet: Big Air -– karsinta, FIN: Kalle Järvilehto, Peetu Piiroinen, Rene Rinnekangas ja Roope Tonteri.

Taistoluistelu:

  • Klo 03.00 Naiset: Lyhyt ohjelma

Jääkiekko:

  • Klo 05.10 Miehet: Puolivälierä 1
  • Klo 09.40 Naiset: Pronssiottelu
  • Klo 09.40 Miehet: Puolivälierä 2
  • Klo 14.10 Miehet: Puolivälierä 3
  • Klo 14.10 Miehet: Puolivälierä 4

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Naiset Joukkuekilpailu
  • Klo 13.00 Miehet: Joukkuekilpailu

Torstai 22. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Naiset: Tie-Breaker
  • Klo 02.05 Miehet: Tie-Breaker
  • Klo 13.05 Miehet: Semi– – finaalit

Alppihiihto:

  • Klo 03.15 Miehet: Pujottelu – 1. kierros
  • Klo 06.45 Miehet: Pujottelu – 2. kierros

Yhdistetty:

  • Klo 09.30 Miehet: Joukkuekisa – mäkiosuus, FIN: Illka Eerola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.
  • Klo 12.20 Miehet: Joukkuekisa – hiihto-osuus, viesti, 4 x 5km, FIN: Illka Eerola, Eero Hirvonen, Hannu Manninen, Leevi Mutru ja Arttu Mäkiaho.

Ampumahiihto:

  • Klo 13.15 Naiset: Viesti – 4 x 6km, FIN: Mari Laukkanen, Venla Lehtonen, Suvi Minkkinen, Kaisa Mäkäräinen ja Laura Toivainen.

Freestyle:

  • Klo 04.30 Miehet: Halfpipe – finaali

Lumilautailu:

  • Klo 05.00 Miehet: Suurpujottelu – karsinnat
  • Klo 05.00 Naiset: Suurpujottelu – karsinnat

Jääkiekko:

  • Klo 06.10 Naiset: Loppuottelu

Kaukaloluistelu:

  • Klo 12.00 Miehet: 500m – finaali
  • Klo 12.00 Naiset: 1000m – finaali
  • Klo 12.00 Miehet: 5000m viesti – finaali

Perjantai 23. helmikuuta

Lumilautailu:

  • Klo 02.30 Naiset: Big Air – finaali, FIN: Enni Rukajärvi

Alppihiihto:

  • Klo 04.00 Naiset: Alppiyhdistetty – 1. kierros
  • Klo 07:30 Naiset: Alppiyhdistetty 2. kierros

Curling:

  • Klo 08.35 Miehet: Pronssiottelu
  • Klo 13.05 Naiset: Välierät

Ampumahiihto:

  • Klo 13.15 Miehet: Viesti – 4 x 7,5km

Taitoluistelu:

  • Klo 03.00 Naiset: Vapaa ohjelma

Freestyle:

  • Klo 04.30 Naiset: Ski Cross – alkuerät
  • Klo 06.15 Naiset: Ski Cross – finaalit

Jääkiekko:

  • Klo 09.40 Miehet – Välierä 1
  • Klo 14.10 Miehet – Välierä 2

Pikaluistelu:

  • Klo 12.00 Miehet 1000m – finaali, FIN: Mika Poutala

Lauantai 24. helmikuuta

Rattikelkkailu:

  • Klo 02.30 Miehet – 4-hengen ryhmä

Alppihiihto:

  • Klo 04.00 Joukkuekilpailu

Maastohiihto:

  • Klo 07:00 Miehet 50km yhteislähtö, Perinteinen, FIN: Risto-Matti Hakola, Matti Heikkinen, Martti Jylhä, Iivo Niskanen, Anssi Pentsinen, Lauri Vuorinen, Perttu Hyvärinen ja Lari Lehtonen.

Curling:

  • Klo 08.35 Miehet: Loppuottelu
  • Klo 13.05 Naiset: PronssiotteluLumilautailu
  • Klo 03.00 Miehet: Big Air – finaali
  • Klo 05.00 Miehet: Suurpujottelu – finaali
  • Klo 05.00 Naiset: Suurpujottelu – finaali

Pikaluistelu:

  • Klo 13.00 Miehet – Yhteislähtö
  • Klo 13.00 Naiset – Yhteislähtö

Jääkiekko:

  • Klo 14.10 Miehet – Pronssiottelu

Sunnuntai 25. helmikuuta

Curling:

  • Klo 02.05 Naiset – Loppuottelu

Maastohiihto:

  • Klo 08.15 Naiset: 30km yhteislähtö, perinteinen, FIN: Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmakoski, Riitta-Liisa Roponen ja Aino-Kaisa Saarinen

Päättäjäisseremonia: Klo 13.00-15.00

Rattikelkkailu:

  • Klo 02.30 Miehet: 4-miehen – finaali

Taitoluistelu:

  • Klo 02.30 Loppunäytös

Jääkiekko:

  • Klo 06.10 Miehet – Loppuottelu

talviolympialaiset

Parhaat kertoimet Talviolympialaiset 2018

Suomalaisten suosimat kohteet Talviolympialaisissa on yleisesti jääkiekko, hiihto sekä ampumahiihto, joten näitä on useimmilla vedonvälitys sivuilla runsain mitoin. Muun muassa NordicBet tarjoaa tällä hetkellä 453 erilaista kohdetta olympialaisiin, lisäksi tarjolla on uudelle pelaajalle jopa 170 € arvoinen tervetulobonus kolmessa osassa, joka kannattaa ehdottomasti hyödyntää. Unibet on puolestaan huimalla 1531 kohteen valikoimalla kattanut Etelä-Korean talviolympialaiset ja kaikki lajit. Kohteita löytyy siis jokaisen makuun ja tietenkin parhaat kertoimet ovat saatavilla.

Suomalaisittain saamme jännittää Leijonien menestystä sekä muun muassa Enni Rukajärven otteita lumilaudan kanssa, Mika Poutulan reisien kuntoa pikaluistelussa sekä monien suomalaishiihtäjien suksen luistoa useissa eri hiihtolajeissa. Nähtäväksi ja jännitettäväksi jää ehdottomasti myös se saammeko Suomeen jälleen kultaa vuoden 2014 Sotshin tavoin miesten maastohiihdon parisprintistä.

talviolympialaiset 2018

Kampanja